Jak podłączyć mikroinwerter?

Systemy instalacji fotowoltaicznych z każdym rokiem zdobywają coraz większą popularność, zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i również wśród budynków należących do firm i instytucji użyteczności publicznej. Wraz z coraz większym rozpowszechnieniem rozwiązania, producenci oferują nam innowacyjne systemy, które mają na celu zwiększenie efektywności działania paneli fotowoltaicznych, a także minimalizacji ich zawodności. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest możliwość montażu mikroinwerterów, które są alternatywą dla powszechnie stosowanych standardowych inwerterów. Jako że jest to podstawowy i obowiązkowy element systemu fotowoltaicznego, warto dowiedzieć się, jaka jest zasada działania mikroinwerterów, co zyskujemy poprzez ich zastosowanie oraz jak je zainstalować. 

Czym jest mikroinwerter?

Mikroinwerter to konwerter, którego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny. Zasada działania wobec tego nie różni się zbytnio w stosunku do tradycyjnych inwerterów. Istotną różnicą jest jednak fakt, że mikroinwerter jest instalowany przy każdym pojedynczym module fotowoltaicznym (ewentualnie jeden mikrofalownik do dwóch lub czterech paneli). Takie podejście do procesu zamiany prądu stałego na zmienny ma bardzo pozytywny wpływ na współdziałanie ze sobą całego systemu fotowoltaicznego. Klasyczna instalacja fotowoltaiczna łączona jest ze sobą szeregowo. Instalacja z zastosowaniem mikroinwerterów nie musi stosować się do tego zalecenia. 

Jakie są zalety stosowania mikroinwerterów?

Istnieje kilka zasadniczych zalet zastosowania tego typu rozwiązania w swojej instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym plusem jest możliwość uelastycznienia procesu potencjalnej rozbudowy naszego systemu fotowoltaicznego. W przypadku zainstalowanych mikroinwerterów wystarczy, że po prostu dołożymy kolejne panele fotowoltaiczne, a każdy z nich zyska swój niezależny mikroinwerter. Takie rozwiązanie będzie znacznie bardziej ekonomiczne niż modyfikacja istniejącej instalacji fotowoltaicznej z jednym inwerterem. Zastosowanie mikroinwerterów jest również znacznie bardziej skuteczne w momencie, gdy planujemy wdrożyć instalację fotowoltaiczną na budynkach, które posiadają skomplikowany lub niekorzystnie ustawiony do stron świata dach. Zastosowanie mikroinwerterów znacznie zwiększy opłacalność tego typu inwestycji.

Jak zainstalować mikroinwerter

Podłączenie mikroinwertera do sieci powinno nastąpić po poprawnym podłączeniu całego systemu fotowoltaicznego. Cały proces powinien być przeprowadzony przez profesjonalistę, gdyż próba samodzielnej instalacji mikroinwerterów może być ryzykowna. Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może wpłynąć na niepoprawne działanie lub nawet awarię instalacji, co z kolei wpłynie negatywnie na potencjalną reklamację w ramach gwarancji. Z tego względu zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Przeprowadzamy pełne instalacje systemów fotowoltaicznych od początku do końca.