Mikroinwerter - co to jest?

ikroinwertery w instalacjach fotowoltaicznych to idealna alternatywa dla tradycyjnych inwerterów. Cieszą się one coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, czym one są, jak działają i jakie mają zalety.

Mikroinwerter co to?

Mikroinwerter to specjalny konwerter mocy, który przetwarza prąd stały na zmienny. Urządzenie montuje się na każdym z paneli. Może być ono zastosowane zarówno w domach, fabrykach, jak i innych placówkach.

Wykorzystanie mikroinwerterów

Pierwszą, i najważniejszą zaletą mikroinwerterów, jest możliwość tworzenia instalacji fotowoltaicznych, które składają się z zaledwie kilku elementów. Ponadto umożliwiają one na proste powiększanie instalacji. Każdy mikroinwerter posiada także swój MPP – tracker, który pozwala na budowanie instalacji na bardzo nietypowych budynkach, gdzie np. występuje spore zacienienie. W klasycznych rozwiązaniach cień padający chociaż na jedno z ogniw wpływa znacząco na cały system. Ponadto nawet niewielkie uszkodzenia czy przerwy działają na każdy moduł. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku mikroinwerterów. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość monitorowania każdego z modułów fotowoltaicznych oddzielnie. Jest to bardzo duża korzyść dla osób, które chcą dokładnie analizować działanie swojej mikroinstalacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o mikroinwerterach fotowoltaicznych?

Mikroinwertery fotowoltaiczne wiążą się nie tylko z pozytywnymi aspektami. Warto wspomnieć, że montuje się je pod modułami fotowoltaicznymi, przez to są narażone na bardzo trudne warunki atmosferyczne, co znacznie skraca ich żywotność. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia różnych awarii, zarówno inwerterów jak i całej instalacji, ponieważ zamiast jednego inwertera jest ich więcej. Mówiąc o mikroinwerterach, warto także podkreślić, że istnieje większe ryzyko wystąpienia pożarów. Jest to związane z duża ilością połączeń, które mogą wywołać zwarcie.

Co warto wiedzieć o mikroinwerterach?

Instalacje fotowoltaiczne stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Wielu inwestorów decyduje się na ich montaż, z uwagi na możliwość uniezależnienia się od wzrastających cen paliwa. Osoby, które projektują takie instalacje, dbają przede wszystkim o to, aby były one jak najbardziej bezpieczne i bezawaryjne i mogły działać bez zarzutów przez kilkadziesiąt lat. Mikroinwertery Hoymiles mają wiele zalet, coraz częściej się je wykorzystuje, jednak nie są one wolne od wad. Dlatego, przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami i podjąć decyzję o wyborze. Kiedy nie jest planowane rozbudowywanie instalacji w przyszłości, bezpieczniejsze i pewniejsze może się okazać wykorzystanie tradycyjnego inwertera. Zwolenników mikroinwerterów jest bardzo dużo. Opinii jest jednak wiele i ciężko wskazać jedną, słuszną pozycję. Jak wspomniano wcześniej, instalacje fotowoltaiczne powinny być bezpieczne i skuteczne, a przy tym powinny jak najdłużej służyć. Dlatego podejmując decyzję, należy wziąć wiele kwestii pod uwagę.
obrazek prezentujacy